Ako je to vo vašom živote s oddychom? Poznáte ešte toto slovo? Práve minulý týždeň som si uvedomila, že oddychovať pre mňa nie je až také jednoduché, ako by sa zdalo. Počúvam mnoho rád, ako si človek má oddýchnuť a aké je to dôležité pre regeneráciu síl, no keď príde na realizáciu týchto rád, človek akoby ich nevedel uskutočniť. Premýšľam, čím to je…

Azda najľahšia odpoveď by bola: “Viete, to je tou hektickou dobou, všetci sme preťažení a prepracovaní, uponahľaní a plní aktivity.” a pod. Je tomu ale skutočne tak? Súvisí to vôbec s oddychom? Nie je to len jedna z ďalších fráz tejto doby? Čo ňou vlastne chceme povedať, keď ju používame ako argument toho, že si nevieme, či azda ani nemôžeme dovoliť oddýchnuť? Je azda dôvodom toho, že sa nevieme zastaviť, to, že sme neustále v pohybe? Pohyb je známkou plnosti života, tak píšu múdre knihy. Pohyb je životom samým, bez neho by života nebolo.

Zdá sa mi teda, že pohyb a aktivita s oddychom nemá veľa spoločného. Skôr mám pocit, že si oddych nedoprajeme preto, lebo oddych vytvára čas pre seba samého a so samými sebou už azda nevieme nejako vydržať. Akoby sme sa už nepoznali, lebo so sebou netrávime čas a keď nás k tomu život pozýva, radšej povieme, že musíme pracovať, či obetujúco poznamenáme, že oddych si nemôžeme dovoliť. Sme akoby sami sebe cudzincami. Viac poznáme našu prácu, naše plány a povinnosti ako samich seba a to, kým sme. Veď uznajte, kto by chcel tráviť čas s niekým, koho nepozná?

Domnievam sa, že cestou k tomu, ako sa naučiť oddychovať je to, že sa rozhodneme spoznávať toho človeka, ktorý je v nás a teda, že sa rozhodneme tráviť s ním čas. Prajem vám i sebe odvahu a túžbu dopriať si čas byť so samým sebou a k tomu vám želám, aby vám s tým človekom, ktorý sa vo vás ukrýva, bolo príjemne a obohacujúco…

Autorka: Denisa Zlevská

Autorka: Denisa Zlevská

 
Je psychologička a psychoterapeutka zaoberajúca sa medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. Poskytuje individuálne poradenstvo a koučing. Je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre tréning a rozvoj, ktorého cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.

Kontaktujte nás!

Zavolajte na +421 911 913 824, napíšte nám na info@ctar.sk alebo vyplňte nasledovný formulár a my vás budeme kontaktovať.

11 + 9 =

Zobraziť
Skryť