Jeden človek hovoril tento príbeh… Dcéra sa jedného dňa pýta svojej matky: „Mami, ako je možné, že si taká pokojná? Ako to robíš? Ako je možné, že sa tak zriedkakedy necháš „vytočiť“?” Musím poznamenať, že takéto otázky kladieme veľmi často tým, ktorých pokoj nás fascinuje, či miestami až irituje. Kladieme ich s obdivom, no niekedy aj s iróniou, či závisťou. Matka odpovedala: „Je to tým, že hľadám a nachádzam vo svojom živote priestor ticha.“ Šalamúnska odpoveď, poviete si: ako často som sa už pokúšal o zavedenie tejto metódy života do praxe. Staré známe rady typu: nájdi si čas na seba, aby si vedel, kto si, kam kráčaš a po čom túžiš. Matka pokračovala. Zobrala dcéru za ruku a doviedla ju k studni uprostred dediny. Povedala jej: “Načri na hladinu a naber pohár vody.” Dcéra tak urobila a matka pokračovala: „Pozri sa na hladinu a povedz mi, čo vidíš?” Dcéra odpovedala: „Nevidím nič!”. Po chvíli, keď sa hladina ustálila, matka znovu požiadala dcéru o to, aby sa pozrela na hladinu a povedala jej čo vidí. „Vidím samu seba”, odpovedala dcéra. Prečo ale píšem tento príbeh?

Keď som ho počula, zostala som ním fascinovaná. Aj ja som sa už o zavádzanie metódy ticha, či ako by to niekto nazval meditácie, či modlitby, pokúšala nespočetne veľa krát. Viete, ono „je to dobré”, tak sa hovorieva. Avšak, akoby som znovu, či skôr po prvý krát bytostne pochopila to, že to ticho sa vlastne týka mňa samej. Ticho prináša na svetlo môj vlastný obraz – to, kto som. Prináša obraz o tom peknom i menej peknom, ale aj o tom, čo v pohybe nie je „voľným okom“ pozorovateľné, či skôr je pozorovateľné pre tých druhých, než pre mňa samú. Prajem vám, aby ste aj vy prenikli do tajomstva ticha. Tentoraz nie kvôli iným, nie kvôli zlepšovaniu, či dávaniu si ďalších predsavzatí. Skúste to tentoraz iba tak – pre seba. Prajem vám, aby ste v tichu uvideli vlastný obraz a boli ním fascinovaní…

Ak vás článok oslovil a máte záujem vnoriť sa hlbšie do seba a spoznať svoj obraz, napíšte nám (info@ctar.sk) a my vás budeme radi vašou cestou premeny sprevádzať.

Článok bol publikovaný na zastolom.sk/odrazy-obrazy

Autorka: Denisa Zlevská

Autorka: Denisa Zlevská

 
Je psychologička a psychoterapeutka zaoberajúca sa medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. Poskytuje individuálne poradenstvo a koučing. Je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre tréning a rozvoj, ktorého cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.

Kontaktujte nás!

Zavolajte na +421 911 913 824, napíšte nám na info@ctar.sk alebo vyplňte nasledovný formulár a my vás budeme kontaktovať.

15 + 13 =

Zobraziť
Skryť