Určite sa vám už mnohým stalo, že sa vám hlavou preháňali myšlienky, ktoré vás oberali o silu žiť, o slobodu budovať vlastný život, či o odvahu prekonávať prekážky na ceste k jeho cieľu. Každý z nás pozná vtieravé – a podotýkam väčšinou nepravdivé – výroky mysle: „Som škaredá”, „Nič sa mi nikdy nepodarí”, „Ja mám vždy smolu”, „Toto istotne nezvládnem”, „Som zlá matka” a podobne. Tieto myšlienky poznali už Otcovia púšte a nazývali ich tzv. „démoni mysle”. Práve v tomto zmysle ich budem používať aj ja v nasledujúcej úvahe z psychologického hľadiska.
Skôr než si prečítate tento článok, urobte si malé cvičenie, tzv. „audit myšlienok”. Skúste si počas jedného dňa (najlepšie pracovného) všímať svoje myšlienky o sebe samom a o situáciách, ktoré sa dejú. Myšlienky si zapisujte do pravého stĺpca papiera. Nič necenzurujte, len zapisujte tak, ako prichádzajú. Keď to budete mať hotové, označte si myšlienky, ktoré sú negatívne, či nepodporujú dosiahnutie cieľa vášho života. Do druhého stĺpca si k týmto negatívnym myšlienkam sformulujte tzv. „antimyšlienky”, ktoré vaše myslenie budú smerovať tam, kam skutočne chcete. Nehovorím tým o nahováraní si „vymyslených báchoriek“. Hovorím o vetách, ktoré zohľadnia kontext reálnej situácie, či iný pohľad, ktorý kvôli tomu, negatívnemu nebol videný, hoci bol prítomný.
Prečo vám takéto podivné cvičenie odporúčam? Odpoveď je veľmi jednoduchá. To, ako myslíme, ovplyvňuje naše pocity a tie zasa vplývajú na naše správanie. Myšlienkové schémy priamo ovplyvňujú to, čo si vyberáme z okolia, ako si kreujeme vlastnú realitu i ako ju hodnotíme.
Určite poznáte životy ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú veční smoliari. A viete, čo je zaujímavé? Keď pozorujete ich životy, je to ozaj tak. Smola sa im lepí neustále na päty – v práci, rodine, zdraví. Všetko sa akoby sype z každej strany. Takýto smoliari krútia neveriacky hlavami nad tými, ktorým sa darí a pritom sa počastujú výrokom: “No čo už, to je život, ja som sa nenarodil pod takou šťastnou hviezdou.” Spoznávate sa?
Je to však vec našej slobodnej voľby, ako chceme prežiť vlastný život – ako si ho chceme vykreovať každý sám za seba. Či chceme byť veční smoliari, či ľudia plniaci svoje sny. Mnohokrát sa stáva, že svoju vnútornú energiu investujeme väčšinou do boja s negatívnymi vlastnosťami a situáciami namiesto toho, aby sme ju investovali do toto perspektívneho, po čom v živote túžime. Bojujeme viac s našimi slabosťami, než aby sme budovali naše dary.
Myšlienky majú veľkú moc – moc budovať i moc narúšať a ničiť. Pre spokojný život je potrebné, aby sme vlastné myšlienky usmerňovali k životným cieľom a zároveň aby sme s tými negatívnymi aktívne zabojovali, či premenili ich na inšpiráciu k zmene i rastu. Bojovať môžeme práve „antimyšlienkami”, ktoré sú v súlade s tým, ako chceme žiť, či čo chceme v živote dosiahnuť. Je totiž veľmi múdre mať “čistú hlavu” a nedovoliť démonom mysle nabúravať vybudované, či zvádzať na cesty, ktoré vedú úplne inam, kam chceme ísť. Budujme tak skôr pozitívny príbeh nášho života, ako ten negatívny.
Možno sa pýtate, odkiaľ tieto myšlienky prichádzajú a ako ich správne rozpoznať. Možno vás napadá a aj to, že vy svojich démonov mysle akoby neviete vedome ovládať. Musím vám povedať jednu veľmi dôležitú vec. Negatívne myšlienky sa mnohokrát zrodili v hlavách iných ľudí, ktorí nám ich hovorili najmä v detstve, či v iných blízkych vzťahoch – manželstvá, priateľstvá, alebo sme ich prijímali ako hodnotenia od rôznych autorít. Zámerne som napísala, že sa zrodili v hlavách iných ľudí, lebo verím, že človek nie je od prirodzenosti sebadeštruktívny.
Akonáhle sa démon usídli v mysli človeka, hľadá svoju „potravu na prežitie”. Ňou sú situácie, kedy sa nám nedarí, vzťahy, ktoré nefungujú, či obyčajné zlé počasie, alebo nakrivo stojaci vlas na hlave. Keď démon svoju potravu nájde, uhniezdi sa a pomaly zamorí celú myseľ človeka. Vytvorí tzv. falošnú identitu a človek sa podľa nej začne správať a postupne aj cítiť, akoby ona bola jeho pravou tvárou. Z reality si začne vyberať to, čo je v súlade s tým, čo si sám o sebe myslí a tým sa vytvára “kruh smoliarskeho života”.
Ak chcete skutočne vedieť, ako ste na tom so svojimi démonmi mysle, urobte si jednoduchý test so zrkadlom. Pozrite sa do zrkadla a nechajte plynúť svoje myšlienky o sebe. Pri pohľade do zrkadla si skúste uvedomiť pomer myšlienkovej hany a chvály samého seba. Potom si nahlas povedzte tri pochvaly na samého seba a vnímajte, ako sa pri tom cítite. Ak vám to nejde, či máte nepríjemné pocity, neváhajte zainvestovať do seba samého a začnite s tým niečo robiť. Kruh smoliarskeho života nepretrhne nik iný, iba vy sami. Viem, že to nie je vôbec ľahké, no som presvedčená, že sloboda od zotročovania démonmi mysle stojí za námahu! Prajem vám veľa zdaru!
Ak vás článok oslovil a máte záujem vnoriť sa hlbšie do seba a so svojimi démonmi mysle aktívne zabojovať, napíšte nám (info@ctar.sk) a my vás budeme radi vašou cestou premeny sprevádzať.
Článok bol publikovaný na zastolom.sk/demoni-mysle
Autorka: Denisa Zlevská
Je psychologička a psychoterapeutka zaoberajúca sa medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. Poskytuje individuálne poradenstvo a koučing. Je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre tréning a rozvoj, ktorého cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.