Takúto záludnú otázku a ďalšie iné som dostala pred nedávnom od redaktorky časopisu eXclusive p. Lenky Muškovej, s ktorou istý čas spolupracujeme a hľadáme odpovede na rôzne otázky života. Ak by vás zaujímalo, ako to vyzeralo vo finále v časopise, tak kliknite sem.

Aké metódy na zaujatie opačného pohlavia využívajú ženy a aké muži?

Nápadov, odporúčaní a metód je plný internet a regály v kníhkupectvách. „Rád nad zlato“ som už počula a čítala mnoho a verím, že aj vy J Skôr by som sa zamerala na to, čo je pre obe strany kľúčové v ich postojoch a správaní. Pre mužov, či pre ženy platí, že je najdôležitejšie najprv budovať svoj osobný život, až potom ten spoločný. Prílišné naviazanie sa na predstavu o tom, že jedine vzťah ma urobí šťastným je mylné a zväzujúce. Život je viac ako partnerský vzťah. Preto, aby sme vedeli zaujať toho druhého je potrebné si vedieť odpovedať na otázky: „Kto som a čo môžem ponúknuť?, či „Čo očakávam od seba a vzťahu a ako si to predstavujem v reálnom živote?“ Bez toho sme ako meňavky prispôsobujúce sa podľa toho, čo odo nás okolie bude očakávať, či podľa toho, „kto príde do cesty“. Vzťah predsa nie je samoúčelný, ale je to forma spolužitia, ktorá má pre oboch priniesť niečo pozitívne a hodnotné. Ako teda chceme do vzťahov vstupovať bez toho, aby sme vedeli čo ponúkame a čo očakávame?

Váš osobný názor – čo si myslíte, či by mali skôr muži zvádzať ženy, alebo opačne?

Evolúcia je evolúcia. Myslím, že príroda nám o tom hovorí asi najviac, tú neoklameme žiadnymi modernými spôsobmi a filozofiami. Muž potrebuje dobíjať a žena byť dobíjaná. Nehovorím však o zakliatych princeznách a statočných nebojácnych rytieroch. Je vítané, ak žena prejaví o muža záujem, čím neho otvorí cestu pre zvádzanie. Preberanie celej aktivity do rúk ženy môže na strane muža spôsobovať pocity neslobody a manipulácie. U mužov je zase vítané ak prejavia ich mužnosť v podobe smelej iniciatívy ako napríklad snahy viesť rozhovor, prinášať nápady na spoločne strávený čas a pod. Muži tým vytvoria priestor pre to, aby žena mohla na tieto ponuky odpovedať a tak sa začína dialóg zvádzania a lásky.

Stretli ste sa vo svojej praxi s hanblivejšími mužmi, ktorí mali problém osloviť ženu?

Áno stretla. Väčšinou išlo o mužov, ktorí si sami sebe nepripadali dosť atraktívni, aby ženu zaujali, či takí, ktorí postupom času zatrpkli na nežné pohlavie – často po predchádzajúcich zlých skúsenostiach. A stretla som sa aj so ženami, ktoré sa radšej zahaľovali do rúška tajomstva a túžobných predstáv o vzťahu, než aby sa pre vzťah otvorili a niečo konkrétne urobili. Niekedy je pre nás svet fantázií a snov, či zatrpknutosti a ľútosti bezpečnejší ako reálny život a to je veľká škoda.

Aké povahové typy ľudí skôr inklinujú k zvádzaniu a ktoré, práve naopak, majú problém osloviť opačné pohlavie?

Podľa môjho názoru nejde o typ ľudí, ale skôr o to, ako uvažujú o sebe, svojom živote, opačnom pohlaví, o vzťahoch, o intimite a sexe. V skratke – súvisí to so sebahodnotou a sebaobrazom, ktoré človek má. Z mojej praxe mi vychádza, že je dobré najprv investovať do seba a až potom investovať do partnerského vzťahu. Je potrebné spoznať najprv svoju osobnú hodnotu, osobné priority, plusy i mínusy, plány a sny. Odporúčam mužom i ženám najprv sa pustiť do napĺňania svojich životných i pracovných cieľov i snov, nájsť si vlastné hobby, spôsob relaxu a pohody, pestovať kamarátske a rodinné vzťahy. Týmito skúsenosťami získavame totiž vnútornú stabilitu, na základe ktorej sa budeme vedieť v živote orientovať a aj sa rozhodovať pre toho správneho partnera. To však, čo obom stranám počas zvádzania určite pomáha je zostať samým sebou, byť otvorení, komunikovať s humorom a hlavne nezabúdať si lásku užívať – nerobiť z nej ďalšiu úlohu, či povinnosť, ktoré musíme splniť. A v tom všetkom – muž nech zostane mužom a žena ženou.

Ak vás článok oslovil a potrebovali by ste sa pohnúť z miesta, napíšte nám (info@ctar.sk) a my vás budeme radi vašou cestou premeny sprevádzať.

Autorka: Denisa Zlevská

Autorka: Denisa Zlevská

 
Je psychologička a psychoterapeutka zaoberajúca sa medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. Poskytuje individuálne poradenstvo a koučing. Je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre tréning a rozvoj, ktorého cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.

Kontaktujte nás!

Zavolajte na +421 911 913 824, napíšte nám na info@ctar.sk alebo vyplňte nasledovný formulár a my vás budeme kontaktovať.

1 + 15 =

Zobraziť
Skryť