Nedávno som sedela v meste na lavičke a pozerala som sa na ľudí kráčajúcich sem a tam ulicami, za svojimi povinnosťami, cieľmi, radosťami. Každý svojim tempom, svojou cestou, svojím štýlom chôdze. Aké to bolo osobité, jedinečné. Nik z nich nebol rovnaký, každý bol osobitý. V tej chvíli ma napadla paralela s hľadaním šťastia. V mojej praxi sa totiž často stretávam s požiadavkou na poradenie tej správnej cesty ku šťastiu, toho správneho tempa napredovania v živote i toho optimálneho spôsobu jeho dosahovania. Existuje vôbec tento „tajný recept“, „tajná cestička“, ktorá nás dovedie k spokojnosti? Prečo, keď sme takí jedineční, chceme kráčať po tej istej ceste ku šťastiu? Ozaj je pre všetkých šťastím to isté? Naozaj má šťastie pre nás rovnakú podobu? Asi by ste mi dali jednoznačnú odpoveď: „Nie, nemá. Každý to máme trochu inak!“ Je to tak. To, ako šťastie vypadá pre každého z nás je rozdielne a teda aj cesta k jeho dosahovaniu je jedinečná a špecifická. Domnievam sa, že hľadanie univerzálnej cesty nemá zmysel. Existujú však určité užitočné kroky, ktoré pomáhajú na ceste k dosahovaniu toho vytúženého životného šťastia. Sú to kroky, ktoré nás disponujú pre to, aby sme rozoznávali to, kým sme, kam smerujeme, aké máme dary, talenty, špecifiká, čo vlastne od života chceme. Sú to kroky, ktoré nám pomáhajú zacítiť tú „esenciu svojho šťastia“ a tým nás motivujú kráčať vpred a dosahovať ho. Pár z nich by som vám chcela teraz ponúknuť. Verím, že stoja za vyskúšanie!

1. Nepozerajte iba na svoje šťastie, či nezúfajte nad jeho nenaplnením, ale skúste namiesto toho obrátiť zrak od seba k iným. Je dokázané, že angažovanie sa za dôležité hodnoty alebo za nejakú myšlienku, či aktívna pomoc a starostlivosť o druhých, môže zvyšovať pocit naplnenia v živote a teda aj pocit šťastia. Možno vám to príde divné, ale cesta k vlastnému šťastiu vedie cez sprostredkovanie šťastia pre druhých. Môžete darovať svoj čas a pozornosť, ponúknuť pre druhých svoje zručnosti a talenty, či nejaké svoje materiálne dobro. Vďaka takýmto skúsenostiam angažovanosti a pomoci sa budeme cítiť viac kompetentní žiť vlastný život, identifikujete svoje zručnosti a spoznáte čaro dávania, ktoré obohacuje a napĺňa.

2. Ak chcete nájsť svoju cestu šťastia, netrávte čas v samote vašej duše, ale radšej hľadajte tých, s ktorými ju budete hľadať, či tých, ktorí ju už našli. Menej premýšľajte a analyzujte svoju minulosť a neúspechy a radšej sa nechajte inšpirovať tými, ktorí sa už na cestu vydali. Cesty druhých vám môžu priniesť mnoho podnetov a nápadov, ktoré by vás – uzavretých vo vlastných myšlienkach – nikdy nenapadli. Psychológovia hovoria o akomsi „pocite, že sme na jednej lodi“, ktorý nás vytrháva zo samoty a z pocitov toho, „akí sme určite divní“. Skúsenosť, že „sme v tom viacerí“ z nás robí akoby „normálnych“, pomáha nám normalizovať aj naše prežívanie. Toto nám prinesie väčší pokoj do hľadania šťastia. Skúste nájsť vo vašom okolí ľudí podobného razenia ako ste vy, aby ste si tak vzájomne napomáhali na ceste ku šťastiu. Hovorí sa, že sa stávame takými ľuďmi, s akými sa obklopujeme. Ak teda chcete napredovať, stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú na ceste a nie s takými, čo o ceste iba uvažujú, či hľadajú dôvody, pre ktoré sa a cestu nedá vydať.

3. Radšej kráčajte, než by ste stále len premýšľali o „správnych“ krokoch. Aj krok „mimo cestu“ je vzácna skúsenosť, z ktorej sa môžete veľa naučiť. Vďaka nemu môžete zistiť, čo nie je vaša „šálka kávy“ a kam by ste sa teda už nechceli nikdy viac vydať. Buďte aktívni, hýbte sa vpred, neuvažujte len nad plánmi, ale ich realizujte. Majte na mysli, že cesta začína vaším prvým krokom! Dbajte však na to, aby kroky boli pre vás zvládnuteľné, teda aby ste mali všetky kompetencie, ktoré potrebujete k ich realizácii. Rovnako tak je potrebné, aby boli kroky dostatočne malé a bolo ich možné dosiahnuť v blízkej dobe. Radšej urobte malý krok každý deň, než aby ste zastali pred veľkým krokom, ktorý sa zdá byť nedosiahnuteľný. Zážitok toho, že sa hýbete vpred, vás bude motivovať k tomu, aby ste urobili ďalší krok.

4. Svoj zrak majte namierený na to, čo sa vám darí a nie len na neúspechy a prekážky, ktoré stretávate na ceste. Často totiž počúvam okolo seba, že mnohí aj vedia, kam chcú kráčať, čo majú zmeniť, no zároveň vzápätí dodajú: „Viete, ale to sa nedá!“ Keď sa pýtam prečo, tak mi dokážu vymenovať celú hŕbu dôvodov, problémov a prekážok, ktoré im stoja v ceste. Takéto myslenie v nás však uzatvára možnosti a väzní nás v pocitoch bezmocnosti, frustrácie a stagnácie. Naučte sa preto radšej byť vnímaví na to, čo máte, čo sa dá a ako je to možné realizovať. Tento postoj vám na oplátku pomôže prekonávať to, čo ešte nie je, či to, čo vám chýba. Otvorí v nás ľudskú kreativitu a prinesie výhľad za horizonty toho, čo už o sebe poznáme a dovolí nahliadnuť na to, čo je nepoznané. Prinesie vám to nové poznanie seba i svojich ľudských možností. Každý úspech, či nový talent, ktorý spoznáte je hodný ocenenia a oslavy. Možno mi teraz budete oponovať, že veď hodné oslavy je predsa dosiahnutie cieľa a nie cesta k nemu! Omyl! Je dokázané, že ocenenie seba samých a pozitívne sebahodnotenie zvyšuje angažovanosť pre dosahovanie cieľov. Ak teda chcete udržiavať vašu chuť kráčať ďalej pri živote, doprajte si aj vedomé pozastavenie sa nad tým, čo sa vám už na ceste podarilo a užite si svoju chvíľku slávy plnými dúškami!

5. Nezabudnite, že k šťastiu patrí aj čas pre seba, obľúbené hobby a svojich blízkych. Šťastie sa totiž len nedosahuje, ale sa aj prežíva. V tom je jeho čaro! Nie je len o výkone a napredovaní, ale je hlavne o vás samých, ktorí sa oň usilujú. Aby ste mali chuť usilovať sa, potrebujete si pocity šťastia aj užiť, potešiť sa z nich. Na to, aby sa vám to podarilo, potrebujete byť vnímaví na to, čo sa odohráva v prítomnosti. Nemá teda zmysel tráviť svoj čas v minulosti, ktorá sa už stala a ani v budúcnosti, ktorá sa ešte nestala. Jediné, čo máte je totiž prítomná chvíľa. Pre kroky vpred potrebujeme mať psychickú i fyzickú energiu. Mali by ste sa preto starať aj o svoje zdravie, svoje telesné pocity, mali by sme si dopriať čas pre načerpanie síl. Kráčať vpred môžete totiž iba vtedy, ak máte „palivo“, či dobité baterky. Únava, choroby, obezita, či nespokojnosť so svojím telom negatívne ovplyvňuje pocit spokojnosti a šťastia. Iným dôležitým faktorom prežívania šťastia je kvalita vašich osobných vzťahov.

6. Mnoho štúdií preukázalo, že kvalita a množstvo vzťahov má vplyv na naše zdravie a dlhovekosť, a rovnako tak na náš psychický stav. Zdá sa, že vplyv kvality vzťahov na prežívanie šťastia je obojsmerný. Nielen, že vzťahy pomáhajú, aby sme sa cítili šťastnejší, ale aj šťastní ľudia majú tendenciu budovať viac a kvalitnejších vzťahov. Pri tom našom cestovaní za šťastím však nezabudnite na toho najdôležitejšieho, koho sa šťastie týka a to sme vy sami!

Originál článku publikovaný v časopise Slovenka – zdravie rodiny nájdete tu: SlovZdravieRodiny_6pilierov_10_2015

Zdroj inšpirácie: www.actionforhappiness.org

Ak vás článok oslovil a chceli by ste do vášho života priniesť viac šťastia, napíšte nám (info@ctar.sk) a my vás budeme radi vašou cestou premeny sprevádzať.

Autorka: Denisa Zlevská

Autorka: Denisa Zlevská

 
Je psychologička a psychoterapeutka zaoberajúca sa medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. Poskytuje individuálne poradenstvo a koučing. Je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre tréning a rozvoj, ktorého cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.

Kontaktujte nás!

Zavolajte na +421 911 913 824, napíšte nám na info@ctar.sk alebo vyplňte nasledovný formulár a my vás budeme kontaktovať.

12 + 11 =

Zobraziť
Skryť