Silvestrovské oslavy sú za nami a celý rok 2016 pred nami. Čím ho vyplníme? Ako bude vyzerať? Kam nás posunie, čím nás prekvapí a čím my prekvapíme jeho? Pamätám sa, ako mnohí pred začiatkom roka bilancovali ten predošlý a uvažovali, čo by chceli zmeniť, kam by sa chceli posunúť, čo nové by do svojho života tentoraz skutočne zaviedli. Niektorí sa chceli zbaviť nadbytočných kíl a začať pravidelne cvičiť, či starať sa o svoje zdravie a aspoň tohto roku stihnúť preventívne prehliadky u lekára. Iní chceli mať lepší časový manažment alebo si chceli vo väčšej miere nájsť čas na seba, svoje hobby, či začať konečne meditovať. Tí väčší plánovači z nás si dokonca stanovovali ciele, míľniky a s kalendárom v rukách prerátavali minútu po minúte, aby im tentoraz nič neušlo a nastala vytúžená zmena a v živote zavládla harmónia a balans.

V súvislosti s predsavzatiami mi nedá opomenúť fakt, že naše predsavzatia sú často skôr odrazom toho, čo si iní myslia, že by sme mali zmeniť, napr. naši rodičia, partneri, nadriadení, koučovia, či sú odrazom toho, čo nám ponúka doba: štýlový výzor, zdravé stravovanie, či všetky rady typu – „ako si…“, „10 krokov k…“ a pod. Akoby boli vsadené do života z externých zdrojov a v novoročnom čase sa prezentovali ako riešenia na spokojný život. My na ne reagujeme ad hoc a privlastňujeme si ich bez ohľadu na životné okolnosti a priority, ktoré dlhodobo žijeme. Tak sa v našich diároch objavujú nezmyslené úlohy, ktoré vyžadujú mnoho energie a neprinášajú adekvátnu radosť, či zadosťučinenie.

Zvláštnym ukazovateľom realizácie novoročných predsavzatí (alebo teda plánov zmeny, lebo mnohí z nás sa ohradia, že si novoročné predsavzatia nedávajú) je aj to, že ich trvanie častokrát siaha k udalostiam, ktoré v danom čase považujeme za naliehavejšie a dôležitejšie. Vtedy to, čo sme považovali pred pár týždňami ako najdôležitejšiu prioritu roka, i svojho života zároveň, akoby automaticky ustúpilo do úzadia a bolo nahradené niečím oveľa urgentnejším i mnohokrát užitočnejším.

Prečo však to, čo sme začiatkom roka tak starostlivo vyberali, plánovali, vizualizovali si, zrazu nie je prioritou v našej každodennosti? Keď som nad týmto fenoménom uvažovala, napadlo mi, že musí byť niekde háčik. Zdá sa, akoby neboli najdôležitejšie ciele, míľniky, zmeny, ale to, kam nimi smerujeme a ako zapadajú do toho, čo je pre nás v živote dôležité. A o to práve ide!

Rada by som vám preto položila pár otázok, ktoré neplatia len pre novoročné predsavzatia, ale pre akúkoľvek zmenu, ktorú chcete urobiť. Je dobré nájsť si čas na nájdenie odpovedí na predkladané otázky aj v situáciách, keď sa vám zmeny opakovane nedarí realizovať a vy ste nahnevaní na seba za to, akí ste neschopní, či nevytrvalí.

Tu sú sľúbené otázky.

  • Ako zmena, ktorú chcem uskutočniť súvisí s tým, kam môj život dlhodobo smeruje?
  • Je iba osamelým cieľom, alebo zapadá do môjho životného príbehu? Ak zapadá, v čom je tomu tak? Ak nie, prečo, čo predkladanej zmene chýba?
  • Aké moje dôležité hodnoty budú napĺňané realizáciou tejto zmeny?
  • Kým sa vďaka tejto zmene stanem? Aký bude mať transformačný efekt?
  • Tešia ma moje odpovede na tieto otázky? Sú pre mňa atraktívne? Ak áno v čom? Ak nie, prečo?
  • Čo k realizácii vybranej zmeny potrebujem a ako si to môžem zabezpečiť?
  • S kým môžem moje napredovanie zdieľať a kto mi je inšpiráciou?

Prečo kladiem pred vás práve takéto otázky „na telo“? Je tomu tak preto, lebo dlhodobá motivácia sa rodí v jadre našich hodnôt. Ak vám na veciach skutočne záleží a považujete ich za svoje, máte aj chuť ich realizovať i väčšiu silu a kreativitu prekonávať prekážky na ceste k ich dosiahnutiu. Verím, že sa vám úspešne podarí nájsť odpovede na predložené otázky a budete mať pred sebou obraz toho, aká zmena má, či nemá pre vás osobne zmysel.

Na záver chcem poznamenať, že nie všetky zmeny, ktoré si vytýčite musíte vždy splniť. Oveľa užitočnejšie, než pokračovať v nezmyselnej zmene, je reflektovať to, či je zmena ešte stále pre vás dôležitá a posúva vás tam, kam chcete ísť. Takýmto prístupom k veci získate viac radosti, dosiahnete viac úspechu a hlavne váš život bude príbehom, ktorý bude mať hlavu a pätu a bude odrážať to, kým ste a kam smerujete.

Článok je publikovaný v časopise Úspešná podnikateľka 1/2016, ktorý vydáva Združenie žien v podnikaní, s ktorým spolupracujeme na dosahovaní spoločných cieľov.

Ak vás článok oslovil a potrebovali by ste sa pohnúť z miesta, napíšte nám (info@ctar.sk) a my vás budeme radi vašou cestou premeny sprevádzať.

Autorka: Denisa Zlevská

Autorka: Denisa Zlevská

 
Je psychologička, koučka a konzultantka HR procesov zaoberajúca sa medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. Poskytuje individuálny a tímový koučing i supervíziu. Je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre tréning a rozvoj, ktorého cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.

Kontaktujte nás!

Zavolajte na +421 911 913 824, napíšte nám na info@ctar.sk alebo vyplňte nasledovný formulár a my vás budeme kontaktovať.

15 + 12 =

Zobraziť
Skryť